Zielone kredyty bankowe – wspieranie klientów w działaniach proekologicznych
Zielona transformacja wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych i wiąże się z ogromnym popytem na finansowanie zewnętrzne. Pomimo znaczącej podaży środków publicznych do realizacji celów polityki klimatycznej konieczne jest znaczne zaangażowanie sektora finansowego i prywatnego.
Szczególną rolę w realizacji proekologicznych przedsięwzięć mają do odegrania banki, które, oferując m.in. ekopożyczki i kredyty, zielone obligacje, a także odpowiednie know-how, są w stanie skutecznie wesprzeć projekty zarówno małych i dużych przedsiębiorstw, samorządów, jak i osób fizycznych.
Obecnie oferta finansowania przez banki inwestycji przyjaznych środowisku wydaje się być relatywnie szeroka. Należy się jednak spodziewać, że w nadchodzących latach sektor finansowy będzie jeszcze bardziej zwiększał swoje zaangażowanie w tym obszarze. Jak wskazuje badanie PwC „Zielone finanse po polsku” z początku tego roku, aż 83 proc. działających w Polsce banków zapowiedziało dalsze rozszerzanie oferty produktowej w zakresie zrównoważonego finansowania. Najczęściej (83 proc. wskazań) ma ona dotyczyć kredytów na inwestycje mające na celu ograniczenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, a także kredytów z dopłatami z krajowych lub unijnych funduszy wsparcia transformacji środowiskowej oraz przejścia na zrównoważoną gospodarkę (58 proc.).
Zadaniem banków jest jednak nie tylko finansowe wspieranie projektów ekologicznych, lecz również budowanie popytu na zielone produkty bankowe poprzez różne zachęty, jak np. korzystniejsze warunki finansowania. Nie bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta